Sākums Organizatoriskie jautājumi Vērtēšanas kritēriji konkursā Latvijas Gada auto

Vērtēšanas kritēriji konkursā Latvijas Gada auto

21/11/2012
Vērtēšanas kritēriji konkursā Latvijas Gada auto

Latvijas Gada auto vērtēšanas kritēriji ir izstrādāti ar mērķi, lai objektīvāk varētu izvērtēt pretendentu automašīnas. Maksimālais punktu skaits ir 1000, ko veido 4 galvenās sadaļas:
virsbūve (250 punkti), braukšana (350 punkti), izmaksas(300 punkti) un atbilstība Latvijas tirgum (100 punkti).

1. VIRSBŪVE – maksimālais punktu skaits 250 / (350 komerctransports)

1.1. Vadītāja vieta
Cik ērti iekārtoties pie stūres, pedāļu izvietojums, telpas pietiekamība apkārt, vajadzīgo pogu, kloķu un rīku aizsniedzamība, lietošanas ērtums. Adaptācijai nepieciešamais laiks. Sēdeklis – regulēšanas iespējas, profils, tā komforta aprīkojums (jostas vietas balsts, apsilde, ventilācija u.c.). Stūre – tās profils, aprīkojums, regulēšana. Rokas bremze – kloķis, pedālis, elektroniska. Elkoņbalsts-praktiskums, regulēšana, aprīkojums. Citi faktori, kas patīk, traucē vai kaitina.
80 punkti

1.2. Pasažieru vietas
Iekāpšana, sēdekļa profils, regulēšanas iespējas, komforta aprīkojums. Vietas pietiekamība, sīklietu novietošana, papildus iespējas (galdiņš, TV, USB u.c.pieslēgvietas, glāžu turētāji utt.). Pārredzamība, apgaismojums, drošības jostu ērtums, bērnu sēdeklīša ievietošana-izņemšana.
40 punkti

1.3. Pārskatāmība
Ceļa pārskatāmība uz priekšu un aizmuguri, spoguļu regulēšana, to izmērs, cits aprīkojums (atpakaļskata kamera, parkošanās sensori, nakts redzamības iekārta utt.). Atpakaļgaitas gaismas. Priekšējās gaismas, to efektivitāte (ja iespējas testēt tumšajā laikā). Logu tīrītājs-režīmi, tīrīšanas efektivitāte (laukums, loga mazgāšana, apsilde).
40 punkti

1.4. Bagāžnieks (kravas telpa)
Atvēršanas ērtums (ar pogu, rokturi, tālvadību vai sensoru), ailes izmēri, kravas nodalījuma profils, ietilpība, organizēšana (tīkliņš, āķi, kronšteini, norobežotāji, kastes, nišas, kabatas). Apdares kvalitāte, apgaismojums, grīdas konstrukcija. Rezerves ritenis (pilna izmēra, avārijas, remontkomplekts ar putām un kompresoru, run-flat riepas). Aizvēršana (vai ir rokturis, tā parocīgums, automātiski utt.). Vāka apdare.
30 punkti / (90 komerctransports) 

1.5. Funkcionalitāte
(Salona, kravas telpas transformācija), iekraušanas ērtums Sēdekļu transformēšana (cik ērti, ātri, vai tikai no salona, vai veido līdzenu grīdu, izņemami pilnībā u.c.), lūka slēpēm, ailes izmēri negabarīta kravām. Kravas ievietošana un izņemšana (sliekšņa augstums, durvju atvēršanas iespējas , ailes izmēri). Kravas nostiprināšana. Komerctransportam – eiropaletes ievietošana, durvju konstrukcija, papildus aprīkojums (pastiprināta grīda, āķi un kronšteini, plaukti, nišas, pieslēgumu vietas, apgaismojums, durvju vēršanas konstrukcija, parocīgums, pārskatāmība, kravnesība, ietilpība.
20 punkti / (60 komerctransports)

1.6. Mikroklimats
Klimata iekārta (kondicionieris, manuāls, automātisks, divzonu utt.). Efektivitāte, regulēšanas ērtums, plūsmas sadale. Gaisa apmaiņa, logu svīšana, ventilācijas efektivitāte, darbības trokšņi.
20 punkti

1.7. Apdares kvalitāte
Pielietotie materiāli, taktilās sajūtas, vizuālās sajūtas, pielaides, saskaņotība, trokšņi, kvalitāte mazāk redzamās zonās, biežāk lietojamo rīku kvalitāte un apdares materiāli.
20 punkti


2. BRAUKŠANA – maksimālais punktu skaits 350
/ (450 apvidus (Xm, Xv, Xl) auto)

2.1. Ergonomika
Vadības sviru, pedāļu, pogu, slēdžu izvietojums , lietošanas ērtums un izvietojuma loģika, taktilās sajūtas. Sēdekļa sajūta, atbalsts, regulēšana, novietojums pret stūri, stūres forma, regulēšana iespējas. Iekāpšana, izkāpšana, izjūtas sēžot pasažieru vietās, vieta kājām, pēdām. Komforta aprīkojums (atbalsti mugurai, elkoņiem, galvai). Durvju un bagāžas nodalījuma atvēršana, aizvēršana. Palīgierīču izvietojums un lietošana (rezerves ritenis, domkrats, vilkšanas cilpas utt.). Motora pārsega atvēršana, aizvēršana, apkalpošanas parocīgums.
80 punkti

2.2. Vadāmība
Mašīnas sajūta un uzvedība dažādās ceļa situācijās un uz dažādiem segumiem (sānsveres, garensvārstības, reakcijas uz stūri, uz virsbūvi, sēdekļa fiksēšana, atsaucība stūrei un pedāļiem, drošības sajūta, manevrēt spēja, apgriezšanās rādiuss)
50 punkti

2.3. Balstiekārtas komforts
Nelīdzenumu slāpēšana uz dažādiem segumiem dažādos ātrumos, vibrācijas uz stūres, virsbūves, sēdekļa. Trokšņu līmenis, energoefektivitāte.
40 punkti

2.4. Bremžu efektivitāte
Spēka pielikšana, pedāļa jutīgums un gājiens, adekvātums, bremzēšanas dinamika un individuālās sajūtas. Uzkarsušu bremžu darbība. Ekstrēma bremzēšana, bremzēšana līkumā, uz ceļa „trepes”, slidenas virsmas.
30 punkti

2.5. Ātrumkārbas darbība
Slēgšanās vieglums, parocīgums, precizitāte, kloķa gājiens (attiecas uz manuālajām). Slēgšanās algoritms un atbilstība situācijai, vadība manuālā režīmā un uz stūres, salāgotība ar motoru un dažādiem darba režīmiem, braukšanas uzsākšana, pārslēgšanās plūdenums. Elastība un pielāgotība dažādām ceļa situācijām.
40 punkti

2.6. Dinamikas parametri
Personīgās sajūtas, atsaucība akselerācijai, apdzīšana manevra izpildīšana. Ja ir iespēja izmērīt – atbilstība ražotāja dotajiem parametriem.
40 punkti

2.7. Trokšņu līmenis
Subjektīvi vērtēts trokšņu līmenis uz dažāda seguma ceļiem dažādos režīmos. Trokšņi no balstiekārtas, pretvēja, dažādām vietām (sānlogi, spoguļi, lūka, motortelpa, durvju blīvējums utt.)
30 punkti

2.8. Drošības aprīkojums
Pasīvās (gaisa spilveni u.c.) un aktīvās drošības (ABS, ESP u.c.) aprīkojums vai tā komplektēšanas iespējas.
Eiropas NCAP vai citu organizāciju triecientestu vērtējums.
40 punkti

2.9. Apvidus spējas tikai apvidus (Xm, Xv, Xl) automobiļiem
Pilnpiedziņas sistēma, tās konstrukcija un iespējas (pazeminātie ātrumi, off-road režīms utt.), klīrenss, uzbraukšanas un nobraukšanas leņķi, riteņu izkare, tiltu uzbūve (neatkarīgā piekare, monolīta sija u.c.), nesošā konstrukcija (rāmis, pusrāmis, nesošā virsbūve), pārvaramais brasla dziļums, kāpums, sāngāzes leņķis utt. Motora un pārnesumkārbas pielāgotība apvidus braukšanai. Mezglu un detaļu aizsargātība, papildaprīkojums bez ceļam, izvilkšanas un transportēšanas iespējas.
100 punkti tikai apvidus (Xm, Xv, Xl) automobiļiem


3. IZMAKSAS – maksimālais punktu skaits 300

3.1. Cena
Cena kā tāda un tās balanss pret iespējām. Salīdzinājums ar citiem klasē, aktualitāte tirgus vajadzībām un pirktspējai. Cenas izmaiņas atkarībā no aprīkojuma.
80 punkti

3.2. Degvielas patēriņš
Reālais patēriņš pilsētā, ārpilsētā un kombinētajā ciklā. Atšķirības no ražotāja uzdotā. Patēriņa salīdzinājums ar konkrētās automobiļu klases labākajiem rādītājiem.
80 punkti

3.3. Ražotāja garantija
Ražotāja garantija (uz kādiem mezgliem attiecas). Dīlera papildus garantijas.
30 punkti

3.4. Apdrošināšana un nodokļi
Apdrošināšanas izmaksas un visi nodokļi, lai piedalītos ceļu satiksmē.
40 punkti

3.5. Servisa izmaksas
Servisa izmaksas garantijas periodā un pēc tā. Detaļu cenas, normstundas izcenojumi (dīlera un citos servisos).
40 punkti

3.6. Vērtības zudums
Vērtības zudums pēc apdrošinātāju vai līzinga devēju datiem un pēc otrreizējā tirgus datiem. Tālākpārdošanas iespējas un kotēšanās tirgū.
30 punkti


4. ATBILSTĪBA LATVIJAS TIRGUM – maksimālais punktu skaits 100

4.1. Atbilstība Latvijas apstākļiem
40 punkti

4.2. Atbilstība Latvijas pircējam
40 punkti

4.3. Automašīnas iespējamie panākumi Latvijas auto tirgū
20 punkti


KOPSAVILKUMS

maksimālais punktu skaits 1000
maksimālais punktu skaits komerctransportam 1100
maksimālais punktu skaits apvidus (Xm, Xv, Xl) automobiļiem 1100