Sākums Jaunumi Latvijas Gada auto 2015 pretendenti aci pret aci

Latvijas Gada auto 2015 pretendenti aci pret aci

23/09/2014
Latvijas Gada auto 2015 pretendenti aci pret aci

Sestdien, 20.septembrī, notika pirmais rudens testa brauciens. 17 žūrijas biedri ar 14 uz titulu pretendējošiem auto nobrauca 300 kilometrus. Favorīti vēl netika nosaukti, vērtētāji vēl diskutē, brīžiem iespaidus pārspīlējot.

Tas palīdz, pēc iespējas labāk sagatavoties, ļoti grūtajam balsošanas procesam, kurš sāksies novembrī.

Kāpēc šādi konkursi ir vajadzīgi? Lūk, ko saka Latvijas Valsts ceļu valdes priekšsēdētājs Jānis Lange, kurš pirmo reizi piedalās šāda veida braucienā „Nekā citādi, tikai šādā visus jaunumus kopā sapulcējušā kolonnā ir iespējama tieša konfrontācija. To niecīgo nianšu un atšķirību salīdzinājums, kuras izšķirs katra auto reitingu gan balsojumā, gan vēlāk tirgū. Braucu, piemēram, ar „Opel Insignia Country Tourer”, baudu teicamu gaitu, aci priecē dizains… Bet tūlīt seko „Škoda Scout”, tehniski ļoti līdzīgs, izskatā varbūt mazliet rāmāks, „pilsoniskāks”, un – patīk labāk! Kāpēc? Vai sajūtas subjektīvas un citam vērtētājam būs citādas? To izskaidrot sev un visiem – tāds ir konkursa uzdevums.”

Savukārt žūrijas veterāni, izmantojot jau kopš gadsimta sākuma krātu pieredzi, meklē globālas tendences. Rallija „Kurzeme” direktors Uldis Hmieļevskis komentē: „Ja varētu piešķirt balvu par izaugsmi ar ilgstošu perspektīvu, tad gribētos tādu dot Japānas autoražotājiem. Jau iepriekšējos gados ar īpašu izaugsmi kvalitātē pārsteidza „Mazdas” „CX-5” un „6. sērija”. Šogad tādu pat pārsteigumu sagādāja „Mazda 3”. Dizaineri ir pastrādājuši godam, un salona dizaina līnijas nedarītu kaunu premium marku izstrādājumiem. Rūpība un kvalitāte vīlītēs un šuvītēs ļauj cerēt, ka tik pat rūpīgi ir saliktas kopā arī auto būtiskās detaļas – piekare, transmisija un dzinējs. Paši labākie vārdi piekares ergonomikai, kas bedrainajos asfalta viļņos ir komfortabla, vienlaikus neizrādot ne mazāko vēlmi padoties G spēkiem un izslīdēt no uzdotās trajektorijas pat ļoti sarežģītos apstākļos. Līdzīgu pārsteigumu tieši vadāmībā iepriekš ir sagādājuši arī citi jauno paaudžu „Mazdas” modeļi.

Otra balva nonāktu „Nissan” kausu plauktiņā, jo iepriekš askētiskais „X-Trail” apvidnieks nu gan ar ļoti gaumīgu dizainu, kurā nav ne miņas no iepriekšējo paaudžu askētisma, gan ar vadāmības īpašībām pa asfalta līkločiem, par kādām pirms desmit gadiem priecājāmies tikai pie „X5”, „Cayenne” un „Touareg” apvidnieku stūres. Un šīs īpašības iekļaujas arī budžeta rāmjos līdz 30 tūkstošiem eiro, kas nav mazsvarīgi.”

Meklē tendences un strīdas. Lūk, ralliju čempions Ivars Caune par Dacia Duster saka tā: „Nemaz nebrīnos, ka lai iegūtu šo auto, ir jāstāv stipri garākā rindā, nekā kādreiz pēc saldējuma. Dacīte ir vienkārša, bet ļoti labi pilda visas savas funkcijas. Uzskatu, ka par šo cenu, pat ļoti labi. Būtu labi to padzenāt īstos „bezceļu” testos.”

Bet Uldis Hmieļevskis ironizē: „Rumāņu auto marka tirgū ienāca kā ekstrēmi lētu auto ražotājs, bet nu, šķiet, grib uzbūvēt “labāku” auto – skaistāku, komfortablāku, ar lielākām aprīkojuma iespējām. Taču, kļūstot „labākam”, cena bīstami tuvu pietuvojas mazo japāņu džipiņu cenai un aiziet garām labi nopakotām kompatklases mašīnām, taču komforts, ergonomika un gaitas īpašības cenai līdzi tomēr nav tikušas. Un, ja jābalso ar maciņu par „Duster” cenu amplitūdā no 16 līdz 20 tūkstošiem eiro, vai par „Nissan Qashqai”, kura ikmēneša līzinga maksājums būs tikai par pāris labu vīna pudeļu dārgāks, tad izvēle ir – labāk apreibt no pārvietošanās baudas ar labu auto, nevis pēc garāka brauciena meklēt spirta kompresi sakratītās muguras ierīvēšanai.”

Strīdas, kritizē, vēl nebalso! Šķiet, tikai viens auto no 14 šajā braucienā saņēma tikai un vienīgi uzslavas.

„Mini Cooper” Ivara Caunes vērtējumā: „Pirms sēdos šajā auto, zināju, ka tas mani pārsteigs ar kaut ko, kas pieder tikai zīmolam „Mini”. Tā arī bija. Viss, kas atradās salonā, bija interesants un perfekti izveidots. Bet visvairāk mani pārsteidza šī mazā auto ļoti precīzā un vieglā vadāmība arī braucot lielā (pat ļoti lielā!) ātrumā. Vienīgi – par šādu cenu to var iegādāties tikai īsts šī zīmola fans. Un kur tu Latvijā tik ātri brauksi?”

Nākamais konkursa programmas pasākums „Latvijas Gada auto testa diena Molā” paredzēts 11.oktobrī. Jau no plkst. 11:00 varēs pierakstīties un izbraukt 20 minūšu testa braucienā ar jaunākajiem automobiļiem, „Latvijas Gada auto 2015” pretendentiem. Papildus tam būs drošas braukšanas apmācība sākot no pareizas sēdpozīcijas līdz precizitātes braukšanas pārbaudījumam. Pie t/c Mols būs arī labdarības projekta „Otra elpa” telts, kurā varēs atdot labās, bet nevajadzīgās lietas.

Informatīvi atbalsta: Delfi, iAuto.lv, Latvijas Avīze, Tvnet, jauniauto.lv, Auto ziņas, Zebra, garaza.lv, 10minutes.lv, FHM.
Atbalsta: t/c Mols, Virši-A, viesnīca Avalon Hotel, LAMB, KPMS & Partneri, Linearis, V4 motors.